E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 01:40

Lajmet

Britani: Dukesha e Kembrixhit – shtatzënë

Pamje nga martesa e Dukës dhe Dukeshës së KembrixhitPamje nga martesa e Dukës dhe Dukeshës së Kembrixhit
x
Pamje nga martesa e Dukës dhe Dukeshës së Kembrixhit
Pamje nga martesa e Dukës dhe Dukeshës së Kembrixhit
Zyrtarët mbretërorë britanikë thonë se nipi i Mbretëreshës Elizabeth, Princi William, dhe bashkëshortja e tij, Dukesha e Kembrixhit, e presin fëmijën e tyre të parë.

Princi William, është i dyti në linjë për fronin mbretëror britanik, pas babait të tij, Princit Charles, ndërsa fëmija i tij do të bëhet i treti në radhë, kur të lindë.

Çifti bashkëshortor, i njohur me emrin zyrtar Duka dhe Dukesha e Kembrixhit, janë martuar në muajin prill të vitit të kaluar. Martesa e tyre kishte shkaktuar një furi globale në media.

William dhe gruaja e tij Catherine, aktualisht jetojnë në pjesën veriore të Uellsit, ku princi punon si pilot i Forcës Ajrore Mbretërore për kërkim dhe shpëtim.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.