E premte, maj 22, 2015 Kosova 21:06

Lajmet

SHBA: Shqetësim për armatimin kimik në Siri

Jay CarneyJay Carney
x
Jay Carney
Jay Carney
Shtëpia e Bardhë thotë se Shtetet e Bashkuara kanë shqetësime në rritje për synimet e Sirisë lidhur me përdorimin e armatimit kimik.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Jay Carney, tha sot se Uashingtoni është duke përgatitur plane për çfarëdo eventualiteti.

Ai ka refuzuar të tregoj se çka përmbajnë këto plane. 

Këto komente u bënë pasi sekretarja amerikane e shtetit, Hillary Clinton, sot ka tërhequr vërejtjen se Shtetet e Bashkuara do të ndërmarrin aksion nëse Siria e përdorë këtë armatim.

Zonja Clinton, sot në Pragë, tha se përdorimi i armatimit kimik nga ana e regjimit të presidentit Bashar al-Assad, paraqet “linjë të kuqe”, e cila do të nxiste aksion të shpejtë.

Por, qeveria e Sirisë ka reaguar ndaj vërejtjeve të zonjës Clinton, duke thënë se “kurrë, në asnjë rrethanë” nuk do ta përdorë armatimin kimik kundër popullit të vet.

Njëherësh, Kombet e Bashkuara thonë se po e tërheqin “gjithë personelin jo-esencial ndërkombëtar” nga Siria, për shkak të përkeqësimit të situatës së sigurisë.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.