E premte, maj 22, 2015 Kosova 19:36

Lajmet

Ndërpret grevën pas 49 ditësh avokatja iraniane

Nasrin Sotoudeh, foto nga arkiviNasrin Sotoudeh, foto nga arkivi
x
Nasrin Sotoudeh, foto nga arkivi
Nasrin Sotoudeh, foto nga arkivi
Avokatja e shquar iraniane Nasrin Sotoudeh, ka përfunduar grevën e urisë pas 49 ditësh, ka shkruar në facebook, bashkëshorti i saj Reza Khandan.

Sotoudeh ka ndaluar së ngrëni më 17 tetor, në shenjë proteste ndaj presionin që i është bërë familjes së saj, duke përfshirë një ndalim udhëtimi për vajzën 12-vjeçare të saj.

Khandan shkruajti sot se Sotoudeh ka ndalur grevën e urisë, pasi autoritetet hoqën ndalesën për vajzën e saj.

Sotoudeh, fituese e Çmimit Saharov për Liri në vitin  2012, është duke vuajtur një dënim gjashtë-vjeçar nën akuzën se ka vepruar kundër sigurisë kombëtare dhe për përhapje të propagandës.

Komisionerja e Lartë për të Drejtat e Njeriut e e OKB-së, Navi Pillay kërkoi të martën nga Iranin që ta lirojë Sotoudehin, gjendja shëndetësore e së cilës, thuhet se është  përkeqësuar si pasojë e grevës së saj të urisë.

Javën e kaluar Shtetet e Bashkuara gjithashtu i bënë thirrje Iranit që ta lirojë menjëherë 49-vjeçaren, Nasrin Sotoudeh.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.