E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 10:47

Lajmet

KFOR-i s'reduktohet për shkak të veriut

Anders Fogh RasmussenAnders Fogh Rasmussen
x
Anders Fogh Rasmussen
Anders Fogh Rasmussen
NATO mbështet plotësisht procesin politik mes Kosovës e Serbisë nën ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, ka thënë sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, pas takimit të shefave të diplomacisë së vendeve anëtare, në të cilat ka marrë pjesë edhe shefja e diplomacisë së BE-së, Catherine Ashton.

Ai ka inkurajuar Beogradin dhe Prishtinën, që të bëjnë gjithçka që është në fuqinë e tyre për të gjetur zgjidhje politike.

Rasmussen ka shfaqur shqetësimin për gjendjen e brishtë në pjesën veriore të Kosovës.

“Situta në veri ështe edhe më tej e paqëndrueshme dhe kjo është arsyeja se përse NATO e ka shtyrë vendimin për reduktimin e mëtejm të numrit të pjesëtarëve të KFOR-it". u shpreh Rasmussen.

Rasmussen theksoi se të gjithë ministrat e Jashtëm të NATO-s, kanë shprehur mbështetjen për zgjerimin e aleancës me anëtare të reja.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.