E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 07:46

Lajmet

Pakistan: Nga sulmi vetëvrasës – tre ushtarë të vrarë

Pamje nga një sulm i mëparshëm vetëvrasës me bombë në PakistanPamje nga një sulm i mëparshëm vetëvrasës me bombë në Pakistan
x
Pamje nga një sulm i mëparshëm vetëvrasës me bombë në Pakistan
Pamje nga një sulm i mëparshëm vetëvrasës me bombë në Pakistan
Zyrtarët në Pakistan thonë se së paku tre ushtarë janë vrarë dhe nëntë të tjerë janë plagosur nga një sulm vetëvrasës me bombë.

Sulmi i sotëm ndodhi në pjesën veriperëndimore të Pakistanit, afër kufirit me Afganistanin.

Zyrtarët thanë se një makinë me dy vetë në të, depërtoi brenda portës së një baze ushtarake në Vana, që është selia e qarkut fisnor, Vaziristani Jugor.

Zyrtarët thanë se makina ka eksploduar, pasi ushtarët kishin hapur zjarr, kështu që automobili nuk ka hyrë në kamp.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.