E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 18:26

Lajmet

NATO diskutoi për Afganistanin e Gjeorgjinë

Ministri i Jashtëm afgan, Zalmai Rassoul, dhe sekretari gjeneral i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen.Ministri i Jashtëm afgan, Zalmai Rassoul, dhe sekretari gjeneral i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen.
x
Ministri i Jashtëm afgan, Zalmai Rassoul, dhe sekretari gjeneral i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen.
Ministri i Jashtëm afgan, Zalmai Rassoul, dhe sekretari gjeneral i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen.
Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, ka thënë se ministrat e Jashtëm të Aleancës kanë pasur një “sesion të frytshëm” me ministrin e Jashtëm afgan.

Takimi në Bruksel është fokusuar në dorëzimin e përgjegjësive të sigurisë te forcat afgane deri në fund të vitit 2014 dhe në misionin e ri të NATO-s për të trajnuar më shumë ushtarë dhe policë.

Rasmussen u ka thënë gazetarëve se NATO-ja do të kontribuojë në financimin e forcave afgane të sigurisë edhe pas 2014-ës.

Ministrat e Jashtëm të NATO-s kanë zhvilluar takim edhe me ministren e Jashtme të Gjeorgjisë, Maia Panjikidze.

Rasmussen e ka përshkruar angazhimin e NATO-s në Gjeorgji si “solid”.

Të martën, ministrat kanë miratuar kërkesën e Turqisë për të vendosur raketa “Patriot” në kufirin e saj me Sirinë.

Ankaraja ka kërkuar raketat e tilla për t’u mbrojtur nga sulmet eventuale nga Siria.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.