E dielë, maj 24, 2015 Kosova 05:05

Lajmet

NATO i kërkon Koresë V. të anulojë lëshimin e raketës

IlustrimIlustrim
x
Ilustrim
Ilustrim
NATO-ja i ka bërë thirrje Koresë së Veriut që të anulojë planet e saj për lansimin e raketës me rreze të gjatë veprimi, duke thënë se ajo do të shkelte rezolutat e Kombeve të Bashkuara.

Phenjani ka thënë se do të testojë raketën ndërmjet 10 dhe 22 dhjetorit.

Ambasadorët e NATO-s, përmes një deklarate të përbashkët, kanë thënë se veprimi i tillë mund të destabilizojë edhe më tej Gadishullin Korean.

Phenjani ka bërë një lansim të tillë në muajin prill, porse ka dështuar shpejt për shkak të problemeve teknike.

Ai e ka të ndaluar të kryejë prova raketore nën rezolutat e Kombeve të Bashkuara.

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut besojnë se shteti komunist teston raketa me rreze të gjatë, në përpjekje për të zhvilluar raketën interkontinentale balistike, të aftë për të bartur koka bërthamore.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.