E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 00:10

Lajmet

Dukesha e Kembrixhit lë spitalin

Çifti duke dalë nga spitaliÇifti duke dalë nga spitali
x
Çifti duke dalë nga spitali
Çifti duke dalë nga spitali
Gruaja e Princit Wlliam të Britanisë ka lënë spitalin, ku është trajtuar nga të vjellat akute që lidhen me shtatzëninë e saj.

Pamjet televizive kanë treguar Kate Middletonin, Dukeshën e Kembrixhit, teksa lë spitalin në Londër bashkë me burrin e saj.

Zyra e çiftit ka bërë të ditur se Kate do të kalojë një periudhë pushimi. Ajo është gati në javën e 12-të të shtatzënisë.

Fëmija, i cili do të jetë i pari për çiftin, do të jetë i treti në radhë për fronin britanik, pas princit Charles dhe princit Wlliam.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.