E dielë, nëntor 29, 2015 Kosova 00:48

Lajmet

Japoni: Tërmet i fuqishëm në pjesën verilindore

Rajoni Mijag i shte shkatërruar nga tërmeti dhe cunami i vitit të kaluarRajoni Mijag i shte shkatërruar nga tërmeti dhe cunami i vitit të kaluar
x
Rajoni Mijag i shte shkatërruar nga tërmeti dhe cunami i vitit të kaluar
Rajoni Mijag i shte shkatërruar nga tërmeti dhe cunami i vitit të kaluar
Një tërmet i fuqishëm e ka goditur sot bregun verilindor të Japonisë, duke shkaktuar cunami me valë deri në një metër.

Agjencia Meteorologjike e Japonisë ka njoftuar sot se tërmeti në Paqësor e kishte intensitetin 7.3 shkallë.

Tërmeti më së tepërmi e ka goditur rajonin Mijag, i cili ishte shkatërruar nga tërmeti i madh dhe cunami i tmerrshëm vitin e kaluar.

Nga tërmeti me intensitet 9 shkallë, në mjuajin mars të vitit 2011 në Japoni, humbën jetën apo konsiderohen të zhdukur afro 19 mijë vetë.