E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 07:46

Lajmet

Prishtinë: Ish pjesëtarët e UÇK-së protestuan para EULEX-it

Pamje e PrishtinësPamje e Prishtinës
x
Pamje e Prishtinës
Pamje e Prishtinës
Afro 200 ish pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kanë protestuar para ndërtesës së misionit EULEX, në qendër të Prishtinës, kundër mbajtjes në paraburgim të ish komandantit të UÇK-së, Fatmir Limaj, dhe tre të akuzuarve të tjerë në rastin Kleçka.

Protestuesit kërkuan lirimin e të akuzuarve duke thënë se mbajtja në paraburgim e tyre është “absurde dhe e pabazë”.

Protestuesit thanë se nuk do të qëndrojnë duarkryq ndaj burgosjes së ish luftëtarëve të UÇK-së, ndërsa u kanë bërë thirrje institucioneve të Kosovës që ta rishqyrtojnë qëndrimin ndaj misionit EULEX të Bashkimit Evropian.

Protesta zgjati më tepër se gjysmë ore dhe përfundoi e qetë.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.