E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 16:55

Lajmet

Guatemalë: Nuk i jepet azil ekspertit anti-virus McAfee

Eksperti për anti-virus John McAfeeEksperti për anti-virus John McAfee
x
Eksperti për anti-virus John McAfee
Eksperti për anti-virus John McAfee
Njëri nga ekspertët e parë kompjuterik për anti-virus, amerikani John McAfee, 67 vjeçar, është liruar nga një spital në Guatemalë, pasi ishte pranuar për shkak të dhimbjes në gjoks.

McAfee shkoi në spital disa orë pas vendimit që të mos i jepet azil politik në Guatemalë.

Autoritetet në Belize dëshirojnë që zotin McAfee ta marrin në pyetje lidhur me një vrasje të muajit të kaluar, kur ishte vrarë një shtetas amerikan.

Themeluesi i kompanisë për softver, McAfee, të mërkurën kishte kërkuar azil në Guatemalë, duke pretenduar se autoritetet në Belize dëshirojnë ta vrasin.

Policia në Belize i ka hedhur poshtë pretendimet se po e ndjek atë, dhe thënë se nuk ka fletarrest për zotin McAfee.

Kryeministri i këtij vendi e ka vënë në dyshim gjendjen e tij mendore.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.