E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 13:50

Lajmet

Protestuesit arrijnë pallatin presidencial në Kajro

KajroKajro
x
Kajro
Kajro
Protestuesit në Egjipt kanë thyer barrikadën me tela gjemborë rreth pallatit presidencial në Kajro.

Rreth 10,000 protestues janë tubuar të premten prapa barrikadës së rrethuar edhe me tanke.

Protestat e reja vijnë në përgjigje të vendimit të presidentit Muhammad Morsi, për të mbajtur referendumin e planifikuar më 15 dhjetor për kushtetutën e re.

Disa protestues janë ngjitur mbi tanket e ushtrisë, duke valëvitur flamujt, ndërsa të tjerë kanë kaluar telat gjemborë deri te muret e pallatit, duke brohoritur “Paqe, paqe”.

Trupat e Gardës Republikane kanë siguruar hyrjen kryesore në pallat.

Morsi ka thënë sot se drafti i kushtetutës mund të diskutohet, porse “referendumi do të mbahet”.

Kundërshtarët thonë se drafti minon disa të drejta themelore.

Përmbajtja e tij ka shkaktuar ditë të protestave dhe përleshjeve ndërmjet kundërshtarëve dhe mbështetësve të presidentit islamik.

Të paktën shtatë njerëz janë vrarë dhe qindra të tjerë janë plagosur në përleshjet e së mërkurës.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.