E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 10:47

Lajmet

Serbia i kërkon SHBA-së mbetjen e KFOR-it në Kosovë

Pjesëtarë të KFOR-itPjesëtarë të KFOR-it
x
Pjesëtarë të KFOR-it
Pjesëtarë të KFOR-it
Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka kërkuar nga Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Leon Panetta, që forca paqeruajtëse e NATO-s të mos tërhiqet nga territori i Kosovës.

“Popullata serbe nuk ka besim në institucionet e përkohshme të Kosovës”, ka thënë Vuçiq, raportojnë mediat serbe.

Vuçiq është takuar me Panettën në Pentagon.

Po sipas mediave serbe, Panetta ka shprehur kënaqësinë me bashkëpunimin ushtarak me Serbinë dhe është zotuar se në takimin e Këshillit të NATO-s, në shkurt të vitit të ardhshëm, “do të angazhohet për mbetjen e trupave amerikane në përbërje të KFOR-it".

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.