E dielë, maj 24, 2015 Kosova 05:06

Lajmet

Irani mbyll konsullatën në Herat

Flamur iranianFlamur iranian
x
Flamur iranian
Flamur iranian
Irani thuhet se ka mbyllur konsullatën e tij në qytetin perëndimor të Heratit në Afganistan, pasi protestuesit sulmuan ndërtesën.

Agjencia zyrtare e lajmeve e Iranit, IRNA citoi një burim të Ministrisë së Jashtme të martën, të ketë thënë se konsullata do të mbetet e mbyllur deri në një njoftim të mëtejshëm dhe se Teherani i ka dërguar një notë proteste zyrtarëve afganë.

Demonstruesit u përpoqën të sulmonin konsullatën të dielën për të protestuar kundër vrasjes së supozuar të emigrantëve afganë nga forcat e sigurisë iraniane.

Turma thuhet se hodhi gurë dhe theu dritaret e misionit para se forcat e sigurisë t’i zmbrapsin ata.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.