E premte, maj 22, 2015 Kosova 18:03

Lajmet

"Lista ruse e Dima Jakovlevit”, kundërpërgjigje ndaj "Magnitskyt"

Duma shteterore ruseDuma shteterore ruse
x
Duma shteterore ruse
Duma shteterore ruse
Fraksioni Rusia e Bashkuar në Dumën Shtetërore pritet të propozojë një listë me sanksione ndaj qytetarëve amerikanë, të quajtur “Lista e Dima Jakovlevit”.

Vyacheslav Nikonov i Rusisë së Bashkuar tha se emri është zgjedhur për të kujtuar të gjithë fëmijët rusë të birësuar nga prindërit amerikanë, që më pas kanë vdekur derisa ishin nën kujdestarinë e tyre.

Dyvjeçari Dima Yakovlev ka vdekur pasi që ishte mbyllur në një makinë nga babai, që e kishte adoptuar, gjtë një dite të nxehtë, për nëntë orë me radhë.

Zyrtarët e Dumës thanë se babai adoptues, Michael Harrison, me siguri se do të vendoset në këtë listë.

Senati Amerikan e ka miratuar “Projektligjin Magnitsky”, që kërkon imponimin e sanksioneve ndaj rusëve që shkelin të drejtat e njeriut.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.