E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 09:15

Lajmet

Infermieria e Dukeshës është varur

Blloku i infermiereve ku është gjetur e vdekur Jacintha SaldanhaBlloku i infermiereve ku është gjetur e vdekur Jacintha Saldanha
x
Blloku i infermiereve ku është gjetur e vdekur Jacintha Saldanha
Blloku i infermiereve ku është gjetur e vdekur Jacintha Saldanha
Një hetim gjyqësor ka treguar se infermieria e spitalit ku trajtohej Dukesha e Kembrixhit është varur.

Jacintha Saldanha është gjetur e vdekur në bllokun e infermiereve të premten e kaluar, tre ditë pasi ka rënë pre e një telefonate joserioze nga një radio australiane, ku telefonuesit kanë thënë se janë Mbretëresha Elizabeth dhe Princi Charles.

Inspektori James Harman i ka thënë gjykatës se Jacintha Saldanha “është gjetur e varur nga një koleg dhe një anëtar i stafit të sigurisë”.

“Tani për tani nuk ka rrethana të dyshimta”, ka thënë ai.

Saldanha, nënë e dy fëmijëve, ka transferuar thirrjen telefonike te një kolege, e cila më pas ka dhënë detaje për gjendjen e Dukeshës.

Kate Middleton po trajohej në spitalin King Edward VII, për shkak të të vjellave që lidhen me shtatzëninë e saj.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.