E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 01:40

Lajmet

Lieberman akuzohet për shkelje të besimit

Ministri i Jashtëm izraelit, Avigdor Lieberman.Ministri i Jashtëm izraelit, Avigdor Lieberman.
x
Ministri i Jashtëm izraelit, Avigdor Lieberman.
Ministri i Jashtëm izraelit, Avigdor Lieberman.
Prokurori i Përgjithshëm i Izraelit ka akuzuar ministrin e Jashtëm izraelit, Avigdor Lieberman, për shkelje të besimit.

Të enjten, Yehuda Weinstein ka mbyllur hetimin 12-vjeçar kundër Liebermanit nën akuzat për mashtrim dhe pastrim të parave.

Aktakuza për shkelje të besimit është rezultat i dyshimeve se Lieberman ka marrë dokumente të klasifikuara të Ministrisë së Drejtësisë, në lidhje me hetimet kundër tij, nga një ish-i dërguar izraelit në Bjellorusi.

Vendimi i së enjtes thuhet se kërcënon karrierën politike të Liebermanit.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.