E premte, maj 22, 2015 Kosova 19:34

Lajmet

Obama nënshrkuan Ligjin "Magnitsky"

Presidenti amerikan, Barack ObamaPresidenti amerikan, Barack Obama
x
Presidenti amerikan, Barack Obama
Presidenti amerikan, Barack Obama
Presidenti amerikan Barak Obama ka nënshkruar ligjin, që mundëson marrëdhënie të përhershme normale tregtare me Rusinë dhe Moldavinë, ndërsa shtron rrugën për sanksione kundër zyrtarëve rusë të implikuar në vdekjen e avokatit Sergei Magnitsky.

Duke i hequr barrierat tregtare të trashëguara nga Lufta e Ftohtë, Shtetet e Bashkuara do të kërkojnë të përfitojnë nga tregtia në rritje me Rusinë, pas hyrjes së saj në Organizatën Botërore të Tregtisë.

Një suplement i ligjit, i quajtur Magnitsky, mandaton presidentin që publikisht të emërtojë zyrtarët që do sanksionohen për shkak të vdekjes së avokatit rus kundër korrupsionit.

Magnitsky vdiq në një burg të Moskës në vitin 2009, pas zbulimit të një skeme masive të mashtrimit.

Obama duhet të dorëzojë emrat e zyrtarëve brenda 120 ditësh, por gjithashtu mund të mbanjë sekret disa emra. Si reagim, Rusia pritet të penalizojë zyrtarët amerikanë.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.