E premte, maj 22, 2015 Kosova 16:33

Lajmet

Obama njoftohet për incidentin në Konektikat

Presidenti amerikan Barack ObamaPresidenti amerikan Barack Obama
x
Presidenti amerikan Barack Obama
Presidenti amerikan Barack Obama
Presidenti Barack Obama ka folur me guvernatorin e Konektikatit për t’i shprehur ngushëllime në lidhje me viktimat në shkollën fillore në këtë shtet.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Jay Carney nuk ka konfirmuar detajet e të shtënave.

Zyrtarët thanë se në incident kanë vdekur 27 njerëz, përfshirë 18 fëmijë.

Duke cituar burime anoniome, televizioni CBS news, raportoi se të paktën 27 persona janë vrarë në shkolëln fillore Sandy Hook .

Thuhet se 15 nga të vrarët janë fëmijë.

Sulmuesi thuhet se ishte i ati i një nxënësi në shkollë.

Shkolla kishte fëmijë të moshës parashkollore deri në klasën e katërt, ose nga mosha 5 deri në 10 vjeç.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.