E premte, nëntor 27, 2015 Kosova 20:03

Lajmet

Senatorja demokrate do paraqesë ligjin kundër armëve

Senatorja Dianne FeinsteinSenatorja Dianne Feinstein
x
Senatorja Dianne Feinstein
Senatorja Dianne Feinstein
Senatorja demokrate, Dianne Feinstein, ka thënë se do të paraqesë një projektligj që ndalon armët sulmuese posa të mblidhet Kongresi i ri në muajin janar.

“Projektligjin do ta paraqes në Senat dhe të njëjtin edhe në Dhomën e Përfaqësuesve – projektligj që ndalon armët sulmuese”, ka thënë Feinstein për televizionin NBC.

E pyetur nëse presidenti Barack Obama, po ashtu demokrat, do të ofrojë mbështetjen e tij për masën, ligjvënësja nga Kalifornia ka thënë: “Besoj se po”.

Komentet e saj pasojnë masakrën e së premtes në një shkollë fillore në Konektikat, ku një person i armatosur ka vrarë 26 njerëz, në mesin e tyre 20 fëmijë.

Ngjarja ka shtuar thirrjet për presidentin Obama që të adresojë kontrollin e armëve.