E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 09:16

Lajmet

SHBA: Kompania i shet aksionet në firmën e armëve

Pikëllim i madh në mesin e pjesëtarëve të familjeve të viktimave nga tlë shtënat në shkollën në qytetin NjutaunPikëllim i madh në mesin e pjesëtarëve të familjeve të viktimave nga tlë shtënat në shkollën në qytetin Njutaun
x
Pikëllim i madh në mesin e pjesëtarëve të familjeve të viktimave nga tlë shtënat në shkollën në qytetin Njutaun
Pikëllim i madh në mesin e pjesëtarëve të familjeve të viktimave nga tlë shtënat në shkollën në qytetin Njutaun
Kompania e njohur private amerikane, Cerberus Capital Management (CCM), do t’i shesë aksionet e veta në kompaninë e armatimit, që e prodhon tipin e pushkëve, që u përdorë në të shtënat në shkollën në Njutaun të Konektikatit, javën e kaluar.

CCM tha se të shtënat e së premtes, nga të cilat u vranë 20 fëmijë dhe 6 persona të rritur, ishte një “çast vendimtar” në debatin kombëtar për kontrollin e armatimit.

Dje, Plani shtetëror pensional i arsimtarëve në Kaliforni, që është ndër më të mëdhenjtë në Shtetet e Bashkuara, tha se po i rishqyrtonte investimet e tij me kompaninë CCM, pas masakrës.

CCM ëshjtë njëri ndër fondet investuesve private më të mëdha në botë, me më tepër se 20 miliardë dollarë.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.