E premte, maj 22, 2015 Kosova 15:02

Lajmet

Bisedimet e ardhshme për Iranin, në janar

IranIran
x
Iran
Iran
Moska ka shfaqur bindjen se raundi i ardhshëm i bisedimeve gjashtëpalëshe për programin bërthamor të Iranit do të zhvillohet në muajin janar.
 
Ministria e Jashtme ka thënë se negociatat me Iranin janë në zhvillim e sipër.
 
Gjashtë fuqitë pjesëmarrëse në bisedime janë: Shtetet e Bashkuara, Rusia, Franca, Britania, Gjermania dhe Kina.
 
Agjencia Ndërkombëtare për Energji Bërthamore (ANEB) dhe Irani kanë thënë se kanë shënuar progres drejt marrëveshjes për t’i lejuar ANEB-it që të hetojë aktivitetin bërthamor të Republikës Islamike.
 
Megjithatë, ata nuk kanë dhënë detaje se çfarë progresi është bërë gjatë bisedimeve që janë zhvilluar këtë muaj.
 
Irani mohon akuzat e Perëndimit se aktiviteti i tij atomik ka për qëllim krijimin e armës bërthamore.

Përzgjedhja Jonë

Manuali i IS-it për militantët, përdorni ngjyrë të padukshme dhe mustaqe false

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.