E dielë, maj 24, 2015 Kosova 05:00

Lajmet

SHBA sanksionon kompanitë iraniane të armëve

Foto IlustrueseFoto Ilustruese
x
Foto Ilustruese
Foto Ilustruese
Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë vënë sanskione financiare katër kompanive nga Irani dhe një individi që janë të përfshirë në një program shtetëror të armëve.

Thesari i Departamentit amerikan, ka deklaruar të premtën se ka ndaluar të gjitha transaksionet brenda shtetit dhe se ka ngrirë të gjitha pasuritë e mbajtura në SHBA nga, kompania SAD export-import, Grupi të industrisë kimike dhe zhvillim të materialeve, Organizatës së industrisë detare si dhe drejtorit të saj, Mustafa Esbati.

Doostan International Company është sanksionuar për mbështetjen e Organizatës së industrisë ajrore të Iranit, e cila është identifikuar më parë nga Uashingtoni si një veprimtari që merrët me shkatërrimin në masë të armëve.

SAD gjithashtu thuhet se ka transportuar armë për Qeverinë e Sirisë.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.