E premte, nëntor 27, 2015 Kosova 20:03

Lajmet

Serbët e veriut, bllokojnë rrugët kryesore në atë pjesë

Foto IlustrueseFoto Ilustruese
x
Foto Ilustruese
Foto Ilustruese
Përfaqësues dhe tregtarë serbë të pjesës veriore të Kosovës kanë bllokuar sot rreth orës dhjetë disa nga rrugët kryesore përfshirë këtu edhe pikë-kalimin kufitar në Jarinjë.

Tregtarë nga Leposaviqi kanë shkuar në pikë-kalimin në Jarinjë duke mos lejuar që të qarkullojnë automjetet në atë pjesë. Aryseja kryesore për bllokimin e rrugëve është mospajtimi me marrëveshjet të arritura në Bruksel që lidhen me qarkullimin e mallrave nga Serbia në Kosovë.

Njoftohet në rrugën Jarinjë-Leposaviq, janë krijuar rradha të gjata me automjete të ndryshme.

Gjithashtu bëhet e ditur se këta protestues kanë bllokuar magjistralen Mitrovicë-Jarinjë në vendin e quajtur Rudar afër Zveçanit.