E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 00:09

Lajmet

Sulm pranë një baze të SHBA-së në Afganistan

AfganistanAfganistan
x
Afganistan
Afganistan
Të paktën tre civilë kanë humbur jetën nga një sulm vetëvrasës në qytetin Khost të Afganistanit.

Sulmi ka ndodhur pranë një baze ushtarake të Shteteve të Bashkuara.

Në mesin e forcave të huaja nuk ka pasur viktima, ndërkohë që përgjegjësinë për sulmin e kanë marrë talibanët.

Khosti, i cili kufizohet me Vaiziristanin, rajon ky i paqëndrueshëm pakistanez, është shpesh skenë e dhunës.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.