E dielë, maj 24, 2015 Kosova 07:07

Lajmet

Shtatë të vrarë gjatë një operacioni në Dagestan

Dagestan - foto arkiviDagestan - foto arkivi
x
Dagestan - foto arkivi
Dagestan - foto arkivi
Forcat e sigurisë kanë bastisur një ndërtesë në Makaçkala të Dagestanit, duke vrarë shtatë anëtarë të një grupi të armatosur.

Operacioni ka nisur të premten vonë, për të përfunduar mëngjesin e sotëm.

Komiteti Hetues i Dagestanit ka thënë se është gjetur një sasi armësh në vendin e ngjarjes.

Dagestani ndodhet në rajonin rus të Kaukazit, ku dhuna ndërmjet militantëve islamikë dhe forcave të sigurisë së Rusisë lë çdo vit dhjetëra të vrarë.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.