E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 01:40

Lajmet

Shpërthime në Irak, disa të vrarë

IrakIrak
x
Irak
Irak
Shpërthimet në Irak kanë vrarë të paktën 10 njerëz dhe kanë plagosur dhjetëra të tjerë.

Shtatë anëtarë të një familjeje janë vrarë kur bomba ka goditur shtëpinë e tyre në qytetin Musajab, në jug të Bagdadit.

Burimet zyrtare thonë se viktimat janë qëlluar për shkak se kanë qenë myslimanë shiitë.

Sulme vdekjeprurëse kanë ndodhur edhe në qytetet Hilla dhe Kirkuk.

Asnjë grup nuk e ka marrë ende përgjegjësinë për to.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.