E premte, maj 22, 2015 Kosova 10:29

Lajmet

Putini i bën opsionale gjuhët indigjene

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.
x
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka nënshkruar një ligj të ri për arsimin, sipas të cilit, studimi i gjuhëve indigjene nuk do të jetë i detyrueshëm në shkolla.

Deri më tani, të gjithë fëmijët në republikat etnike është dashur të mësojnë gjuhët indigjene, të cilat, së bashku me rusishten, kanë statusin e gjuhëve zyrtare në republika.

Ligji i ri tani u lejon prindërve të vendosin nëse fëmijët e tyre do t’i mësojnë këto gjuhë.

Ligji ka ngjallur protesta në disa rajone, përfshirë Tatarstanit, Bashkortostanin dhe Çuvashian, ku kritikët thonë se ai do të përshpejtojë zhdukjen e gjuhëve indigjene.

Përzgjedhja Jonë

Manuali i IS-it për militantët, përdorni ngjyrë të padukshme dhe mustaqe false

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.