E dielë, maj 24, 2015 Kosova 06:57

Lajmet

Serbi: Daçiq shpreson në paralelizëm të institucioneve në Kosovë

Ivica DaçiqIvica Daçiq
x
Ivica Daçiq
Ivica Daçiq
Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq, është shprehur i bindur se këtë vit, Serbia do ta fitoj datën për fillimin e negociatave për pranim në Bashkimin Evropian, por jo, siç mendohej, në muajin mars.

“Datën për fillimin e negociatave do ta fitojmë nëse ia dalim të krijojmë balancë të mirë ndërmjet dinamikës së integrimeve evropiane dhe negociatave me Prishtinën”, i tha sot Daçiq televizionit B92.

Mëtutje, ai ka theksuar se “Catherine Ashton i udhëheq këto bisedime me dëshirë që kjo të rezultoj me përparim në integrimet evropiane, por mendoj se ne deri në mars nuk kemi kohë të zhvillojmë negociata për çështjen e autonomisë së serbëve në Kosovë”.

Zoti Daçiq është shprehur se takimet e ardhshme ndërmjet Serbisë e Kosovës, do të jenë një hap përpara dhe ka shfaqur shpresën se tema të bisedimeve do të jenë ato, të cilat përmenden në dokumentet që qeveria, presidenti dhe Kuvendi i Serbisë, i përgatisin për miratim në fillim të janarit, e këto tema janë “paralelizmi i institucioneve dhe veçantia e serbëve në Kosovë”.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.