E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 01:40

Lajmet

Arrestohet ish-shefi i ushtrisë turke

Ish-shefi i forcave të armatosura të Turqisë, Ismail Hakki Karadayi.Ish-shefi i forcave të armatosura të Turqisë, Ismail Hakki Karadayi.
x
Ish-shefi i forcave të armatosura të Turqisë, Ismail Hakki Karadayi.
Ish-shefi i forcave të armatosura të Turqisë, Ismail Hakki Karadayi.
Ish-shefi i forcave të armatosura të Turqisë është arrestuar, për shkak të rolit të dyshuar të ushtrisë në rrëzimin e qeverisë islamike, në vitet 1990.

Mediat turke thonë se Ismail Hakki Karadayi është arrestuar në shtëpinë e tij në Stamboll.

Ai ka qenë shef i shtabit të përgjithshëm nga viti 1994 deri më 1998.

Ushtria i ka bërë presion ish-kryeministrit Necmetiin Erbakan që të japë dorëheqje më 1997, për shkak të përpjekjeve të tij të dyshuara për të rritur profilin islamik të vendit.

Ushtria turke e sheh veten e saj si garantuese të kushtetutës laike dhe ka kryer tre grusht-shtete në periudhën 1960-1980.

Partia me rrënjë islamike e kryeministrit aktual, Recep Tayyip Erdogan, me vite të tëra, ka pasur marrëdhënie të tensionuar me ushtrinë. Erdogan po ashtu ka frenuar ndjeshëm fuqinë e ushtrisë.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.