E dielë, maj 24, 2015 Kosova 07:07

Lajmet

Uzbekistani ndalon transportin rrugor të gazit

UzbekistanUzbekistan
x
Uzbekistan
Uzbekistan
Uzbekistani ka ndaluar transportin rrugor të gazit të lëngshëm natyror përmes territorit të tij – vendim ky për të cilin qeveria thotë se ka për qëllim të mbrojë sigurinë publike dhe mjedisin.

Ndalesa do të ndikojë kryesisht në Taxhikistanin fqinj.

Më 31 dhjetor të vitit të kaluar, Uzbekistani ka pezulluar furnizimet me gaz për Taxhikistanin, pasi të dyja palët nuk kanë arritur të merren vesh për çmimin, pas skadimit të kontratës paraprake.

Uzbekistani, furnizuesi i vetëm me gaz i Taxhikistanit, në mënyrë rutinore pezullon furnizimin me gaz të fqinjit të saj, për shkak të “mospagesave”.

Marrëdhëniet ndërmjet dy ish-shteteve sovjetike të Azisë Qendrore janë tendosur prejse kanë shpallur pavarësinë më 1991.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.