E premte, nëntor 27, 2015 Kosova 21:53

Lajmet

SHBA: Tërmet i fuqishëm në Alaskë, alarm për cunami

Pamje e shkatërrimeve nga cunami në Japoni në vitin 2011 dhe 2012Pamje e shkatërrimeve nga cunami në Japoni në vitin 2011 dhe 2012
x
Pamje e shkatërrimeve nga cunami në Japoni në vitin 2011 dhe 2012
Pamje e shkatërrimeve nga cunami në Japoni në vitin 2011 dhe 2012
Një tërmet i fuqishëm e ka goditur sot Alaskën, duke shkaktuar alarm të menjëhershëm për cunami për territoret bregdetare në pjesën juglindore të Alaskës dhe në Kolumbinë Britanike të Kanadasë.

Vëzhgimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara tha se tërmeti, që ndodhi sot në mëngjes, ishte me intensitet 7.5 shkallë.

Epiqendrën e kishte 100 kilometra në perëndim të qytetit Krejg në Alaskë, në një thellësi prej 10 kilometrash.

Nuk ka pasur raporte për dëme, kështu që alarmi për cunami është tërhequr pas disa orësh.