E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 03:11

Lajmet

Ban kritikon fjalimin e Asadit

Ban Ki-MoonBan Ki-Moon
x
Ban Ki-Moon
Ban Ki-Moon
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon tha se fjalimi i presidentit sirian Bashar al-Asad, që përcakton kushtet e tij për paqe, nuk do të ndihmojë ne dhënien fund të “vuajtjeve të tmerrshme” të popullit sirian.

Zëdhënësi i OKB-së, Martin Nesirky citoi Banin të ketë thënë në Nju Jork se zgjidhja është një “tranzicion politik që përfshin krijimin e një qeverie kalimtare dhe mbajtjen e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme nën patronazhin e Kombeve të Bashkuara.”

Gjatë një fjalimi në Damask të dielën, Assad shpalosi një nismë që përfshin një konferencë kombëtare për ripajtim dhe hartimin e një kushtetute të re.

Por, Assad tha se nga negociatat përjashtohen ata “që e kanë tradhtuar Sirinë”, duke iu referuar opozitës, pjesëtarët e të cilëve i ka përshrkluar si "kukulla të Perëndimit."

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.