E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 15:24

Lajmet

Nëna e bllogerit iranian, kërkon hetim publik për vdekjen e të birit

Iran -- Bllogeri dhe aktivisti Sattar BeheshtiIran -- Bllogeri dhe aktivisti Sattar Beheshti
x
Iran -- Bllogeri dhe aktivisti Sattar Beheshti
Iran -- Bllogeri dhe aktivisti Sattar Beheshti
Nëna e bllogerit iranian i cili vdiq në paraburgim, u ka bërë thirrje zyrtarëve iranian për të bërë një hetim publik rreth vdekjes së tij.

Gohar Eshghi, nëna e Sattar Beheshti, i ka thënë Radio Frada të RFE/RL-së se autoritetet nuk e kanë lejuar atë që ta shoh trupin e të birit. Ajo ka akuzuar autoritetet se ja kanë torturuar të birin gjer në vdekje.

Parlamenti i Iranit gjatë të dieles ka kërkuar hetim special për vdekjen e Beheshtit. Ai kishte vdekur disa ditë pas deklarimit se ishte torturuar nga hetuesit e tij. Familja e Behteshtit, më 6 nëntor, kishte marr infromacionin për vdekjen e tij.

Vdekja e tij ka çuar në disa arrestime dhe me shkarkimin e kreut të Policisë Kibernetike, të cilët thuhet se e kanë arrestuar atë për aktivitete në internet.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.