E premte, maj 22, 2015 Kosova 16:33

Lajmet

Pakistan: Kanë hyrë në grevë furnizuesit e NATO-së në Afganistan

Foto IlustrueseFoto Ilustruese
x
Foto Ilustruese
Foto Ilustruese
Shoferët e kamionëve që transportojnë furnizime të NATO-së në Afganistan kanë filluar një grevë në veriperëndim të vendit për të protestuar për paga të ulëta, siguri të papërshtatshme dhe kundër, siç i quajnë ata, zyrtarëve të korruptuar.

Jehanzeb Khan, kreu i sindikatës së punëtorëve të transportit në veriperëndim të Pakistanit, thotë se greva filloi të mërkurën pas një vendimi të Islamabadit që kishte kërkuar nga shoferët për furnizime të NATO-s që të punojnë përmes kompanive të autorizuara në vend se të bëjnë marrëveshje individuale.

Khan, gjithashtu pohoi se çdo shofer kamioni duhet që t'ju paguaj ryshfet zyrtarëve të sigurisë rreth 165 dollarë për të kaluar nëpër zonën fisnore Khyber për të vazhduar më pas në drejtim të kufirit.

Policia në pikë-kalimin Torkham në kufi me Afganistanin, thonë se asnjë kamion i cili ka për destimin furnizimin e NATO-së nuk ka kaluar gjatë ditës së mërkurë. Ndërkohë, zyrtarët e NATO-së në Afganistan nuk kanë dashur të komentojnë lidhur me ketë grevë.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.