E hënë, maj 25, 2015 Kosova 09:21

Lajmet

Merkel: Qiproja s'do ketë trajtim të veçantë

Angela MerkelAngela Merkel
x
Angela Merkel
Angela Merkel
Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të mërkurën se Qiproja e goditur nga borxhi, nuk do të marrë asnjë “trajtim të veçantë” në lidhje me kërkesën e saj për ndihmë prej miliarda eurosh nga fondi i shpëtimit i eurozonës.

Politikanët në Berlin thanë se janë të shqetësuar në lidhje me përdorimin e parave të taksapaguesve gjermanë për të shpëtuar ishullin, që mendohet se është një strehë për shmangien e taksave dhe qendër e spastrimit të parave e milionerëve rusë.

Qiproja ka kërkuar rreth 17.5 miliardë euro nga Mekanizmi Evropian i Stablitetit, derisa pothuaj gjysmën e kësaj shume, e ka kërkuar për të rikapitalizuar bankat e saj.

Përzgjedhja Jonë

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.