E premte, maj 22, 2015 Kosova 21:07

Lajmet

Dënohet një ish-polic serb për përfshirje në masakrën e Srebrenicës

Foto ArkivFoto Arkiv
x
Foto Arkiv
Foto Arkiv
Gjykata e Bosnjës për krime lufte, ka dënuar një ish oficer policie të përkatësisë etnike serbe me 20 vjet burg për rolin e tij në masakrën e muslimanëve të vitit 1995 në Srebrenicë.

Gjykata ka dënuar të premtën 41-vjeçar-in, Bozhidar Kuvelja për krime kundër njerëzimit, por e ka liruar nga akuza për gjenocid.

Gjyqtarja kryesuese Jasmina Kosoviq tha se gjykata nuk mund të paragjykoj se Kuvelja e dinte që qëllimi i masakrës ishte gjenocidial.

Por gjykata gjeti se Kuvelja, një oficer i brigadës special në Ministrinë e Punëve të Brendshme të serbëve të Bonjës, ka ndihmuar në grumbullimin e boshnjakëve, ndarjen e tyre nga gratë, dhe trasnportimin tyre nëpër vendet e krimit, përfshirë edhe vendin e quajtur Kravica.

Gjykata vendosi të premten se “anëtarët e brigadës së Kuvelja-s, kanë shtënë me armë automatike dhe kanë hedhur granata dore në depon mbushur”.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.