E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 00:10

Lajmet

EULEX-i nis hetimet "për rrahjen e truprojave" të Vullinit

IlsutrimIlsutrim
x
Ilsutrim
Ilsutrim
Policia e EULEX-it dhe Inspektorati Policor i Kosovës janë duke zhvilluar një hetim të përbashkët në lidhje me pretendimet për rrahjen e 10 individëve të arrestuar në Graçanicë gjatë Kërshëndellave serbe, i tha Radios Evropa e Lirë, zëdhënësi i EULEX-it, Blerim Krasniqi.

Mediat serbe kanë raportuar se personat në fjalë, të cilët policia i ka arrestuar nën dyshimet për aktivitete ilegale, ishin truproja të drejtorit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Aleksandër Vullin.

“Policia e EULEX-it dhe Inspektorati Policor i Kosovës po punojnë bashkë me një prokuror të EULEX-it. Misioni është i shqetësuar për këto akuza të rënda dhe është i përkushtuar, që të zhvillojë një sistem të qëndrueshëm, të ëprgjegjshëm dhe të paanshëm të drjetësisë”, ka thënë Krasniqi.

Personat e arrestuar janë liruar pas një mase te shkurtër ndalimi, derisa pasi që janë kthyer në Serbi, kanë deklaruar se "policia e Kosovës i ka rrahur gjatë paraburgimit".

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.