E dielë, maj 24, 2015 Kosova 13:07

Lajmet

Armstrong pranon përdorimin e dopingut

Lance ArmstrongLance Armstrong
x
Lance Armstrong
Lance Armstrong
Pas disa vitesh mohimi, çiklisti i turpëruar, Lance Armstrong ka pranuar se ka përdorur drogë për të rritur performancën, me qëëlim që të fitojë garën e Tour de France.

Mediat amerikane thonë se Armstrong pranoi këtë gjë gjatë një interviste në shoun e Oprah Winfrey, e cila do të transmetohet në fund të javës.

Armstrong u zhvesh nga të shtatë titujt e fituar në Tour de France në vitin e kaluar, pas një raporti të detajuar të Agjencisë amerikane Anti-Doping, që e akuzoi ekipin e Armstrongut se ka zhvilluar  programin më të sofistikuar të dopingut në historinë e çiklizmit.

Para intervistës së tij me Winfrey-n, Armstrong thuhet se i kërkoi falje stafin të shoqatës bamirëse të tij “Livestrong”.

Armstrong dha dorëheqjen nga bordi i fondacionit në muajin tetor.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.