E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 15:22

Lajmet

Sulm mbi Universitetin e Alepos

Aleppo, foto nga arkiviAleppo, foto nga arkivi
x
Aleppo, foto nga arkivi
Aleppo, foto nga arkivi
Një shpërthim ka goditur universitetin në qytetin Alepo të Sirisë, duke shkaktuar disa viktima.

Televizioni shtetëror fajësoi kryengritësit për shpërthimin e së martës.

Nuk janë dhënë shifra të sakta të viktimave.

Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut tha se të paktën 15 vetë u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën.

Universiteti i Alepos gjendet në territorin e kontrolluar nga ushtria.

Alepo është qyteti më i madh i Sirisë dhe ka qenë arenë luftimesh mes trupave qeveritare dhe kryengritësve, që nga korriku i vitit 2012.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.