E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 10:47

Lajmet

Edhe EULEX-i dënon dëmtimin e varrezave serbe

Logo e EULEX-itLogo e EULEX-it
x
Logo e EULEX-it
Logo e EULEX-it
Misioni evropian për sundimin e ligjit në Kosovë, EULEX, ka dënuar aktet e vandalizmit dhe format e tjera të dhunës, pas dëmtimit të disa varrezave ortodokse serbe, gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë.

“Protestat paqësore janë normale në çdo shoqëri moderne dhe demokratike, por përdhosja e qëllimshme e varrezave dhe objekteve fetare është absolutisht për t’u dënuar”, thuhet në deklaratën e EULEX-it.

Misioni po ashtu u ka bërë thirrje qytetarëve që të respektojnë ligjin dhe të tregojnë vetëpërmbajtje ndaj çdo akti të dhunshëm.

Autoritetet e rendit sot kanë bërë të ditur për dëmtimin e disa varrezave serbe në Prizren dhe Kllokot.

Akti thuhet se ka qenë hakmarrje ndaj largimit të lapidarit të UÇPMB-së në Preshevë, nga ana e xhandarmërisë serbe.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.