E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 15:23

Lajmet

Nis në Davos Forumi Ekonomik Botëror

Davos, Zvicër, 23 janar, 2013Davos, Zvicër, 23 janar, 2013
x
Davos, Zvicër, 23 janar, 2013
Davos, Zvicër, 23 janar, 2013
Ka filluar sot Forumi Botëror Ekonomik në qytetin Davos të Zvicrës, në të cilin po marrin pjesë liderë politikë dhe biznesmenë.

Diskutimet në resortin e skijimit gjatë pesë ditëve të ardhshme priten të përqëndrohen në perspektivat e rritjes ekonomike globale.

Në takim pritet që të mbajnë fjalim presidenti i Bankës Qendrore Evropiane Mario Draghi, Shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Christine Lagarde dhe kryeministri i Rusisë, Dmitry Medvedev.

Në prag të forumit, gjetjet e një sondazhi të ri tregojnë për pesimizëm tek udhëheqësit e bizneseve.

Sipas analizës së konsulencës britanike, Price Waterhouse Coopers, vetëm 36 për qind e 1 mijë e 300 menaxherëve të anketuar, thonë se janë “shumë të sigurt” në lidhje me zhvillimet e këtij viti.

Një pikëpamje më e ndritshme ishte për ekonomitë në zhvillim të Rusisë dhe Indisë, ku 66 respektivisht 63 për qind e menaxherëve të anketuar ishin shumë optimistë.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.