E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 12:18

Lajmet

Vriten 31 njerëz nga trazirat në Egjipt

Foto nga trazirat e shkaktuara në EgjiptFoto nga trazirat e shkaktuara në Egjipt
x
Foto nga trazirat e shkaktuara në Egjipt
Foto nga trazirat e shkaktuara në Egjipt
Zyrtarë në Egjipt thonë se numri i të vdekurve nga trazirat në qytetin e Port Said gjatë të shtunës dhe të dielës ka arritur deri në 31.

Të paktën dy policë ishin në mesin e të vdekurve në dhunën që la më shumë se 300 njerëz të plagosur.

Përleshjet shpërthyen në Port Said dhe qytete të tjera egjiptiane pasi një gjykatë më 26 janar i ka dënuar 21 njerëz me vdekje për pjesëmarrje në dhunën e shkaktuar një vit më parë në një ndeshje futbolli.

Këto përleshje mes tifozëve ishin bërë gjatë një ndeshje futbolli në mes të klubit Al-Masry  të Port Said dhe ekipit Al-Ahly nga Kairo.

Edhe 52  të tjerë të akuzuar janë në pritje të vendimeve që lidhen me rastin të cilat pritet të bëhen publike me 9 mars.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.