E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 06:14

Lajmet

Egjipt: Një i vrarë dhe më shumë se 400 të plagosur në përleshjet në Port Said

Foto nga protestat në EgjiptFoto nga protestat në Egjipt
x
Foto nga protestat në Egjipt
Foto nga protestat në Egjipt
Një i ri egjiptian është vdekur dhe më shumë se 400 njerëz janë lënduar të dielën në Port Said, gjatë funeralit të 33 personave të vrarë gjatë trazirave që shpërthyen pas dënimeve me vdekje dhënë për mbështetësit e një ekipi vendor të futbollit.

Policia ka përdorur gaz lotsjellës për të shpërndarë demonstruesit, pasi që turma të tyre u përpoqën të sulmojnë stacionet policore dhe pasi që i vunë zjarrin një klubi të ushtrisë.
Kreu i autoritetit lokal spitalor, Abdel Rahman Farag, u citua të ketë thënë se një 18-vjeçar vdiq nga të shtënat dhe 416 të tjerë u plagosën.

Trazirat u shkaktuan nga vendimi i një gjykate në Kajro e cila dënoi me vdekje 21 burra për përfshirje në përleshjet vdekjeprurëse midis tifozëve të futbollit në Port Said një vit më parë. Rreth 74 veta vdiqën gjatë përleshjes së 1 shkurtit të vitit të kaluar.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.