E premte, maj 22, 2015 Kosova 15:02

Lajmet

Mbretëresha e Holandës jep dorëheqje

Foto ArkivFoto Arkiv
x
Foto Arkiv
Foto Arkiv
Mbretëresha Beatrix ka dhënë një deklartë në televizionin kombëtar ku thotë se ajo do të heq dorë nga froni i Holandës për t'ja lëna atë djalit të saj.

Mbretëresha tha se ajo do të japë dorëheqjen zyrtarisht më 30 prill, pas 33 vjetëve në postin e të parës së shtetit për t'i lënë vendin Princit Willem Alexander- që të bëhet mbret.

Beatrix tha se ajo zgjodhi të heqë dorë nga froni tani, sepse ajo e ndjeu se trashëgimtari i saj ishte i gatshëm të marrë përsipër detyrat e mbretit. Willem-Alexander do të bëhet mbreti i parë i Holandës pas më shumë se një shekull.

Përzgjedhja Jonë

Manuali i IS-it për militantët, përdorni ngjyrë të padukshme dhe mustaqe false

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.