E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 15:23

Lajmet

21 të vdekur nga rrëzimi i një aeroplani në Kazakistan

Foto IlustrueseFoto Ilustruese
x
Foto Ilustruese
Foto Ilustruese
Një aeroplan me pasagjer është rrëzuar të martën si pasojë e një mjegulle të dendur pranë kryeqytetit komercial të Kazakistani, Almaty. Pasi kishtë goditur tokën, aeroplani është ndarë në copa duke mbytur 21 njerëz që gjendeshin në bord.

Pas disa orëve, grupe të shpëtimit kanë gjetur xhirimet e aeroplanit, thuhet në faqen e shërbimit presidencial të komunikimt në Twitter, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

Aeroplani prodhim kanadez i takonte kompanisë private të Kazakistanit SCAT. Ai u rrëzua rreth 5 kilometra në afërsi të fshtatit Kyzyl.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.