E dielë, maj 24, 2015 Kosova 15:12

Lajmet

Ukrainë: Dënohet ish gjenerali i policisë për vrasje të gazetarit

Ukrainë - gjykimi i ish-gjeneralit të policisë, Oleksiy PukachUkrainë - gjykimi i ish-gjeneralit të policisë, Oleksiy Pukach
x
Ukrainë - gjykimi i ish-gjeneralit të policisë, Oleksiy Pukach
Ukrainë - gjykimi i ish-gjeneralit të policisë, Oleksiy Pukach
Një gjykatë në Kiev ka dënuar një gjeneral të policisë me burgim të përjetshëm pasi që kishte vrarë gazetarin hulumtues Heorhiy Gongadze. Gjykata e Qarkut e Pechera-s, ka dënuar të martën ish-zyrtarin e lartë të Ministrisë së Punëve të Brendshme, gjeneralin Oleksiy Pukach i cili kishte ngulfatur deri në vdekje gazetarin Gongadze.

Pikach gjithashtu është detyruar që të degradohet. Gongadze, i cili kishte raportuar për korrupsion të nivelit të lartë, ishte kidnapuar në shtator të vitit 2000, ndërsa trupi i tij i pa jetë u gjetë në periferi të Kievit. 

Më parë, presidenti i atëhershëm Leonid Kuchma ishte akuzuar për përfshrije në këtë vrasje duke u bazuar në audio-regjistrimet të bëra fshehurazi në zyrën e tij në të cilën ai dyshohet se komplotoi kundër gazetarit.

Prokurorët gjatë vitit 2011, akuzuan Kuçma-n për përfshirje në rastin, por një gjykatë muaj më pas kishte rrëzuar këto akuza.

Pukach tha se ai do të pranojë vendimin e gjykatës vetëm në rast se Kuçma dhe të tjerët përballen njësojë si ai me gjykimin në fjalë.

Përzgjedhja Jonë

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.