E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 10:46

Lajmet

Brazil: Numri i të vdekurve nga zjarri arriti në 235 vetë

Njerëzit e inskpektojnë klubin e natës Kiss pas zjarrit nga i cili u vranë 235 vetëNjerëzit e inskpektojnë klubin e natës Kiss pas zjarrit nga i cili u vranë 235 vetë
x
Njerëzit e inskpektojnë klubin e natës Kiss pas zjarrit nga i cili u vranë 235 vetë
Njerëzit e inskpektojnë klubin e natës Kiss pas zjarrit nga i cili u vranë 235 vetë
Numri i të vdekedurve nga zjarri në një klub nate, të  mbushur përplotë me njerëz, në pjesën jugore të Brazilit, ka arritur në 235, pasi një djalosh 21 vjeçar vdiq nga plagët e pësuara.

Në spital ende mbeten më se 100 vetë me plagë nga zjarri në klubin e natës, të dielën, në qytetin universitar, Santa Maria.

Lidhur me këtë zjarr janë arrestuar katër person, përfshirë edhe dy pronarë të klubit dhe këngëtari i një grupi muzikor, që këndonte në klubin Kiss në kohën e shpërthimit të zjarrit.

Grupi muzikor është fajësuar për përdorim të piroteknikës, që e ka shkaktuar zjarrin.

Policia tha se këto mjete piroteknike ishin të parapara për përdorim jashtë hapësirave të mbyllura.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.