E dielë, maj 24, 2015 Kosova 05:03

Lajmet

Tiranë: Prokurorët kërkojnë dënime të rënda për policët

Pamje nga TiranaPamje nga Tirana
x
Pamje nga Tirana
Pamje nga Tirana
Prokurorët kanë kërkuar nga një gjykatë në Tiranë për t’i dënuar rëndë dy policë të lartë, të akuzuar se i kanë qëlluar për vdekje katër njerëz gjatë protestave të dhunshme kundër qeverisë në Shqipëri, para dy vitesh.

Prokurorët kanë kërkuar nga gjykata, për t’i dënuar personat Ndrea Prendi dhe Agim Llupo, me nga 23 dhe 25 vjet burgim.

Polici i tretë ishte liruar nga akuzat për fshehje të dëshmisë, raporton agjencia AP nga Tirana.

Protestuesit ishin vrarë në janar të vitit 2011, gjatë një tubimi të Partisë Socialiste në opozitë, me të cilin protestohej kundër korrupsionit të dyshuar dhe vjedhjes së votave nga qeveria e kryeministrit Sali Berisha.

Berisha i kishte hedhur poshtë pretendimet se e kishte autorizuar policinë për të përdorë armatim vdekjeprurës dhe e ka akuzuar opozitën për organizimin e protestës në vitin 2011, në përpjekje për ta marrë qeverisjen.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.