E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 16:55

Lajmet

OKB i bënë thirrje Izraelit të ndal ndërtimin e vendbanimeve

Foto IlustrueseFoto Ilustruese
x
Foto Ilustruese
Foto Ilustruese
Hetuesit e OKB-së për të drejtat e njeriut i kanë bërë thirrje Izraelit që të ndalojnë zgjerimin e vendbanimeve dhe të tërheqë të gjithë kolonët hebrenj nga territoret e pushtuara plestineze.

Në një raport të enjten, ekspertët e OKB-së kanë akuzuar Izraelin për “shkelje serioze” të të drejtave të njeriut.

Izraeli refuzoi të bashkëpunojë në hetimin i cila u zhvillua nga Këshilli i të Drejtave të Njeriut të OKB-së në muajin mars. Të enjten, Izraeli tha se raporti ishte "i njëanshëm" dhe kjo do të dëmtojë përpjekjet për paqe.

Raporti thotë se rreth 520 mijë izraelitë banojnë në 250 vendbanime në Bregun Perëndimor, përfshirë këtu Jerusalemin Lindor ku së bashku me Rripin e Gazës, palestinezët i duan për shtetin e tyre të ardhshëm.

Raporti u publikua dy ditë pasi Izraeli u bë vendi i parë që bojkotojë një material përmbledhës të OKB-së për të drejtat e njeriut në këtë shtet.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.